19. aktiermeistarības studijas pirmā mācību izrāde

19. aktiermeistarības studijas pirmā mācību izrāde

Pēc intensīva aktiermeistarības kursa apgūšanas pagājušā gada vidū un četru mēnešu darba pie savas pirmās mācību izrādes iestudējuma veidošanas uz Kamerzāles skatuves kāpis 41 Dramaturgu teātra 19. studijas audzēknis, kuri mācību programmas ietvaros iejustušies H.Paukša komiskās pasakas, lugas visai ģimenei “Banāni, ķiploki, desas un mērkaķi” (rež. H.Paukšs) varoņu lomās.

Ķiploku burve netiek uzaicināta uz princeses pilngadības balli, tāpēc uzliek princesei apgrūtinājumu: ja princese ēdīs banānus, tad pārvērtīsies par mērkaķi. Visu vēl vairāk sarežģī tas, ka pilngadības balli ir nolemts apvienot ar princeses kāzām, jo tā iznāk lētāk. Vai izdosies? Pirms neaicināt kādu uz balli, apsveriet, ar ko tas var beigties! Kādi komiski sarežģījumi radīsies, kāds būs to atrisinājums?

Vislielākā uzmanība Dramaturgu teātrī tiek veltīta darbam ar studiju audzēkņiem, tādēļ arī šī iestudējuma veidošanā piedalījies viss teātra radošais kolektīvs un savā pieredzē ar studijas audzēkņiem dalījušies arī vairāki ilggadīgi teātra pamatsastāva aktieri. Šis ir jau piektais lugas “Banāni, ķiploki, desas un mērkaķi” iestudējums Dramaturgu teātrī, un studijas audzēkņu draugiem un radiem divdesmit četrās izrādēs to būs iespējams noskatīties visu janvāra mēnesi.

Atgādināsim, ka visi interesenti, sākot ar 14 gadu vecumu, var pieteikties nodarbībām Dramaturgu teātra nākamajā, 21. studijā, kas darbu sāks aprīlī. Mācību process studijā ilgst 18 mēnešus, pirmos piecus no tiem studijas audzēkņi nodarbojas ar vingrinājumiem, izveido nepieciešamo zināšanu un prasmju bāzi aktiermeistarībā, skatuves runā un kustībā, bet pārējā laikā ar studijas dalībniekiem tiek iestudētas un parādītas trīs mācību izrādes. Pieteikšanās un dalībnieku reģistrācija pie studijas vadītāja Hermaņa Paukša, rakstot pieteikumu uz e-pasta adresi: hermanis.paukss@gmail.com, pieteikumā norādot savu vārdu, uzvārdu, e-pasta adresi un tālruņa numuru.

Ja jūs ir ieinteresējusi iespēja izmēģināt spēkus un studēt aktiermeistarību, vairāk informācijas varat skatīt šeit: http://www.dramaturguteatris.lv/?page_id=84

Dramaturgu teātris un studija atrodas Kr. Barona ielā 130/12, vairāk informācijas par teātri skatīt šeit: www.dramaturguteatris.lv

H.Paukša lugas „Nekā personiska – tikai honorāri” iestudējums

H.Paukša lugas „Nekā personiska – tikai honorāri” iestudējums

Foto: Andrejs Saldavs

Divas naidīgas partijas pirms vēlēšanām aplej viena otru ar mēsliem, bet tad izrādās, ka partiju vadītāju bērni ir samīlējušies viens otrā un gatavojas precēties. Tiek veikti pasākumi viņu attiecību izjaukšanai. Vai atkārtosies Romeo un Džuljetas traģēdija šai šekspīriskajā stāstā? Kā viss noslēgsies – to varēs uzzināt visi, kuri nākamajā pavasarī atnāks uz Dramaturgu teātri un noskatīsies Hermaņa Paukša jaunāko komēdiju „Nekā personiska – tikai honorāri!”.

Lomās šajā lugā iejutīsies Dramaturgu teātra 18.studijas audzēkņi, kuriem šī būs trešā, diplomdarba izrāde. Decembrī uz skatuves sākušies pirmie lugas mēģinājumi, bet izrādes studijas audzēkņu draugiem, radiem un citiem Dramaturgu teātra draugiem būs iespējams noskatīties jau nākamā gada martā.

Tie, kuriem ir vēlēšanās pamēģināt realizēt sevi uz skatuves, atgādināsim, ka visi interesenti, sākot ar 14 gadu vecumu, var pieteikties nodarbībām Dramaturgu teātra nākamajā, 21. studijā, kas darbu sāks nākamā gada aprīlī. Mācību process studijā ilgst 18 mēnešus, pirmos piecus no tiem studijas audzēkņi nodarbojas ar vingrinājumiem, izveido nepieciešamo zināšanu un prasmju bāzi aktiermeistarībā, skatuves runā un kustībā, bet pārējā laikā ar studijas dalībniekiem tiek iestudētas un parādītas trīs mācību izrādes. Pieteikšanās un dalībnieku reģistrācija pie studijas vadītāja Hermaņa Paukša, rakstot pieteikumu uz e-pasta adresi: hermanis.paukss@gmail.com, pieteikumā norādot savu vārdu, uzvārdu, e-pasta adresi un tālruņa numuru.

Dramaturgu teātris šobrīd ir vienīgais teātris Latvijā, kur tiek iestudētas tikai un vienīgi mūsdienu latviešu autoru jaunākās lugas. Teātris atrodas Rīgā, Kr. Barona ielā 130/12. Vairāk informācijas par teātri un nodarbībām studijā skatīt šeit: www.dramaturguteatris.lv

Lugas “Atmiņas zudumi” pirmizrāde

Lugas “Atmiņas zudumi” pirmizrāde

Vēl šajā, aizejošajā gadā, jēgpilni īsinot garās Ziemassvētku un Jaungada brīvdienas, visiem Dramaturgu teātra draugiem gaidāms patīkams un ilgi gaidīts notikums – 27.decembrī plkst.19.30 būs iespējams noskatīties Harija Ammera 2017.gadā sarakstītās lugas „Atmiņas zudumi” iestudējuma pirmizrādi!

Lugas žanrs ir sadzīves komēdija ar detektīva pieskaņu, tā sarakstīta, iedvesmojoties no lieliskā humoresku autora, rakstnieka Andreja Skaiļa (1927 – 2012) stāsta „Skleroze”, un veltīta viņa piemiņai. Darbība vienlaikus risinās gan mūsdienās, gan tik nesenajos, bet tomēr jau patālajos astoņdesmitajos gados. Pēc apkopēju darba dienas kādas mazpilsētas kultūras namā, aktīvākās pensionāres satiekas uz sava klubiņa jubilejas sanāksmi un, dzerot pēcpusdienas tēju, nevilšus atceras kādu pasenu atgadījumu – kā vietējā veikaliņa vadītājs Fišers reiz sastrīdējies ar sievu un uzsācis daudzu dienu “plostu”. Kad lielā dzeršana pierimusies, Fišers atradis savu automašīna avarējušā stāvoklī un viss liecinājis par to, ka ticis sabraukts cilvēks! Bet – kurš to sabraucis un kā?

Luga „Atmiņas zudumi” ir otrais Harija Ammera darbs, kas iestudēts uz Dramaturgu teātra skatuves. Iestudējumu veidojis plašs radošais kolektīvs – režisors Aldis Pommers, kam šis ir otrais darbs režijā pēc pagājušā gada nogalē pirmizrādi piedzīvojušās komiskās melodrāmas „Uzmanību – ziemeļmeitas!”. Lugā ietverti arī aktieru sagatavoti stāsti par iedzeršanu laukos, tos sagatavojuši Anita Matisone, Elvita Krontāle, Žanete Dondukova un Aivars Alps. Horeogrāfiju šīm iestudējumam veidojusi Inese Vāciete, scenogrāfija pēc Alda Pommera iecerēm izveidota, pateicoties Kārļa Griķa atbalstam, gaismu mākslinieks – Ģirts Helmanis, bet par līdzdalību tērpu sagatavošanā īpaša pateicība Kristīnei Berngardei.

Lomas šajā izrādē atveidos Dramaturgu teātra aktieri Anita Matisone, Antra Sigājeva, Inese Vāciete, Renāte Krūma, Aivars Alps, Artis Bērziņš, Dainis Liepiņš un Ronalds Būrmanis.

Dramaturgu teātris ir dibināts 2007.gadā un šobrīd ir vienīgais teātris Latvijā, kur tiek iestudētas tikai un vienīgi mūsdienu latviešu autoru jaunākās lugas. Teātris atrodas Rīgā, Kr.Barona ielā 130/12. Biļetes uz izrādēm var iegādāties teātrī pirms izrādes, iepriekš veicot rezervāciju, rakstot uz dramaturgu.teatris@gmail.com. Vairāk informācijas par teātri skatīt šeit: www.dramaturguteatris.lv

„Ziemassvētku dzirnavas” Rīgas Kongresu namā

„Ziemassvētku dzirnavas” Rīgas Kongresu namā

Svētdien, 23. decembrī, plkst. 12:00 ar Hermaņa Paukša pasaku dažāda vecuma bērniem „Ziemassvētku dzirnavas” Rīgas Kongresu namā viesosies Dramaturgu teātris. Iestudējuma režisors ir Andrejs Saldavs, lomas tajā atveidos Dramaturgu teātra aktieri Inese Pavēne, Laura Pirktiņa un Austris Pirktiņš.

Izrāde ir veltīta jaunākajiem skatītājiem, taču to būs interesanti noskatīties visai ģimenei kopā. Jā, un pats galvenais: būs arī tikšanās ar Ziemassvētku vecīti! Ielūgumus uz šo pasākumu var iegādāties Rīgas Kongresu namā vai Biļešu Servisa kasēs, to cenas 4-8 euro. Vietu skaits ir ierobežots. Pasākuma ilgums 1 stunda 30 minūtes.

Vēl šajā mēnesī – 27. decembrī, plkst. 19:30 Dramaturgu teātra Kamerzālē Rīgā teātra draugi var pagūt noskatīties Harija Ammera sadzīves komēdijas ar detektīva pieskaņu „Atmiņas zudumi” iestudējuma pirmizrādi. Kuram gan nav nācies saskarties ar lielāku vai mazāku dzeršanu un sīkām vai milzīgām paģirām otrajā dienā? Pēc kārtējā jandāliņa, veikala vadītājs Fišers saprot, ka iepriekšējā dienā ir noticis kaut kas ārkārtējs! Bet – kas tieši? Kaut ko vairāk atcerēties traucē robi, atmiņas zudumi! Ar laiku jau viss noskaidrojas, taču tajā vakarā notikušo visi atceras vēl šodien!

Izrādes režisors ir Aldis Pommers, lomas šajā izrādē atveidos Dramaturgu teātra aktieri Anita Matisone, Antra Sigājeva, Inese Vāciete, Renāte Krūma, Aivars Alps, Artis Bērziņš, Dainis Liepiņš un Ronalds Būrmanis. Izrādes ilgums – 1 stunda 10 minūtes.

Dramaturgu teātris ir dibināts 2007. gadā un šobrīd ir vienīgais teātris Latvijā, kur tiek iestudētas tikai un vienīgi mūsdienu latviešu autoru jaunākās lugas. Teātris atrodas Rīgā, Kr. Barona ielā 130/12. Biļetes uz izrādēm var iegādāties teātrī pirms izrādes. Vairāk informācijas par teātri skatīt šeit: www.dramaturguteatris.lv

Komēdijas „Kā tikt pie mazbērniem?” pirmizrāde

Komēdijas „Kā tikt pie mazbērniem?” pirmizrāde

Trešdien, 12. decembrī, plkst 19:30 Dramaturgu teātra draugiem būs iespēja noskatīties vienu no jaunākajām Hermaņa Paukša lugām, pagājušajā gadā sarakstītās komēdijas „Kā tikt pie mazbērniem?” iestudējumu. Lugas galvenais varonis, veiksmīgs biznesmenis un darbā iegrimis cilvēks, pēc savas mātes uzstājīgiem atgādinājumiem par vēlēšanos tikt pie mazbērniem, sāk meklēt šīs „problēmas” risinājumu. Tas arī tiek atrasts, taču – nebūt nav tāds, kādu māte gaidījusi! Kā tad var tikt pie mazbērniem?

Izrādes režisoram, Dramaturgu teātra aktierim Artūram Zemdegam, šis ir pirmais mēģinājums pievērsties režijas lauciņam. Lomās izrādē būs skatāmi vairāki teātra 13. aktiermeistarības studijas absolventi un citi teātra pamatsatāva aktieri – Antra Legzdiņa, Elīna Skrastiņa, Laura Keiša, Liene Nollava, Vita Kalniņa un Pāvels Ņevodņičenko.

Bet svētdien – 16. decembrī plkst. 18:30 uz Dramaturgu teātra Kamerzāles skatuves atkal būs skatāma Harija Ammera luga „Uzmanību – ziemeļmeitas!” (režisors Aldis Pommers) par vientuļu cilvēku iepazīšanos ar interneta portālu starpniecību – gluži kā Jaunā Rīgas teātra izrādes „Latviešu mīlestība” turpinājums pēc desmit gadiem. Avīžu sludinājumus jau sen nomainījuši sludinājumi interneta portālos un čats, bet tīri cilvēciskās problēmas kopš tiem laikiem nav mainījušās. Mūsu datorizētajā laikmetā tās ir kļuvušas tikai vēl skaudrākas, un atsvešinātība starp cilvēkiem pieaug ar katru jaunu tehnoloģijas atklājumu, ar katru jaunu viedtālruņa modeli.

Dramaturgu teātris šobrīd ir vienīgais teātris Latvijā, kur tiek iestudētas tikai un vienīgi mūsdienu latviešu autoru jaunākās lugas. Teātris atrodas Rīgā, Kr. Barona ielā 130/12. Vairāk informācijas par teātri skatīt šeit: www.dramaturguteatris.lv

Trīs dramaturgu lugas “Ak, dižais gars, jel parādies!” iestudējums

Trīs dramaturgu lugas “Ak, dižais gars, jel parādies!” iestudējums

Interesants trīs radošu personību kopdarbs vērojams Dramaturgu teātrī – dramaturgi Hermanis Paukšs, Austris Pirktiņš un Andrejs Saldavs uzrakstījuši un šajā teātrī arī iestudējuši lugu „Ak, dižais gars, jel parādies!”.

Lugas žanrs ir sociāla drāma, kas maskēta komēdijas formā, un šoreiz skatītājs varēs vērot cīņu par varu akmens laikmeta ciltī! Skatītājiem tiek piedāvāta iespēja salīdzināt tā laika notikumus ar šodienu un iespēja izdarīt secinājums par to, kas, gadu tūkstošiem ritot, varētu būt mainījies.

Lugas “Ak, dižais gars, jel parādies!” iestudējuma režisori ir visi trīs lugas autori, lomās šajā izrādē skatāmi Dramaturga teātra 18. aktiermeistarības studijas audzēkņi, un tā ir topošo aktieru otrā mācību izrāde. Studijas audzēkņu radi, draugi un paziņas šo kopdarbu var noskatīties Dramaturgu teātra Kamerzālē vairākās izrādēs visu novembra mēnesi.

Atgādināsim, ka Dramaturgu teātrī turpinās dalībnieku reģistrācija nākamajai, 21. Aktiermeistarības studijai, kas darbu sāks 2019. gada aprīlī. Visi, kuri vēlējās, bet nepaguva pieteikties 20. studijā, tiek aicināti sūtīt savus pieteikumus nodarbībām, kas sāksies nākamajā pavasarī. Pieteikšanās un reģistrācija pie studijas vadītāja Hermaņa Paukša, sūtot pieteikumus uz e-pasta adresi: hermanis.paukss@gmail.com. Pieteikumā jānorāda vārds, uzvārds, e-pasta adrese un tālruņa numurs.

Dramaturgu teātris un studija atrodas Krišjāņa Barona ielā 130/12, vairāk informācijas par aktiermeistarības studijām: http://www.dramaturguteatris.lv/?page_id=84
Dramaturgu teātris šobrīd ir vienīgais teātris Latvijā, kur tiek iestudētas tikai un vienīgi mūsdienu latviešu autoru jaunākās lugas. Vairāk informācijas par teātri skatīt šeit: www.dramaturguteatris.lv

Publiskā runa. Piedāvājums uzņēmumiem

Varbūt Tu esi daudz ar sevi strādājis, varbūt ar Tevi ir strādājuši citi, varbūt Tu pat esi mācījies uzstāties un vadīt prezentācijas, bet uztraukumus uzstāšanās laikā auditorijas priekšā nekur nav pazudis. Tam ir risinājums:

Dramaturgu teātris piedāvā publiskās runas nodarbības “Kā atbrīvoties no bailēm uzstāties publikas priekšā”

Nodarbības ir  paredzētas tiem, kuri vēlas pārvarēt bailes uzstāties publikas priekšā, uzlabot savu pašsajūtu un komunikācijas prasmes runājot ar auditoriju. Kā arī ir oriģināls un efektīvs kolektīva saliedēšanas instruments.

Ko iemācīsimies:

Paplašināsim savu pašizpausmes iespēju robežas. Uzzināsim, cik skaļa un pārliecinoša īstenībā var būt mūsu balss, iemācīsimies, kā to pirms uzstāšanās iesildīt. Trenēsimies atrasties, runāt, kustēties publikas priekšā un nemulst no tās. Būs knifi, kā sagatavoties un sadzīvot ar uztraukumu pirms uzstāšanās.

Ko darīsim:

Strādāsim praktiski: ar aktiermeistarības vingrinājumu palīdzību pakāpeniski trenēsim un nostiprināsim atbrīvotības un brīvības sajūtu publiskas uzstāšanās laikā. Iegūsim tam nepieciešamās zināšanas un veidosim refleksus.  “Zināšanas ir informācija par to, kas, kā un kāpēc ir jādara, lai sasniegtu pēc iespējas augstāku meistarības līmeni, refleksi ir profesijai nepieciešamās darbības, ko izpildām automātiski, īpaši par tām nedomājot. Refleksi veidojas, daudzreiz atkārtojot vienu un to pašu darbību – sākumā ar pastiprinātu koncentrēšanos un piepūli. Pēc vairākkārtējas atkārtošanas šīs darbības notiks automātiski, praktiski bez jebkādas piepūles, un tā atbrīvosies enerģija citu, sarežģītāku darbību veikšanai.” (Hermanis Paukšs)

Nodarbības balstītas režisora, “Dramaturgu teātra” mākslinieciskā vadītāja, dramaturga un pedagoga Hermaņa Paukša izstrādātajā aktiermeistarības vingrinājumu sistēmā. Pēc tās kopš 2009.gada aprīļa mācās Dramaturgu Teātra aktiermeistarības studijas audzēkņi, turklāt Hermanis šo sistēmu nepārtraukti uzlabo un pilnveido. Studijā mācās dažādu vecumu un profesiju pārstāvji un iegūst ne tikai aktiermeistarības pamatus, bet arī pārliecību par sevi komunikācijā ar auditoriju un lielāku izpausmes brīvību.  

Kursu vada:

Agita Ijaba – Hermaņa Paukša meita, aktrise, režisora asistente, kostīmu māksliniece, scenogrāfe, dažādos sava tēva vadītos neatkarīgajos teātros kopš 1987. gada, no 2007. gada – Dramaturgu teātrī.  TV un filmu režisore, videomontāžas režisore. Izglītība – LU Pedagoģijas un psiholoģijas fakultāte bakalaura grāds pedagoģijā, vizuālās mākslas un mākslas vēstures skolotāja specialitāte; LKA Humanitāro zinātņu maģistra grāds mākslās, kino – video režijas specialitāte (kursa vadītājs Ansis Epners).

Kursa ilgums: 8 nodarbības, 2 h katra, 1-2 reizes nedēļā
Dalībnieku skaits: 10-16 cilvēki
Cena: 130,- eur 1 dalībniekam

Kontakti: agita.ijaba@gmail.com; t.29436279
Nodarbības iespējams novadīt Jūsu telpās, vai arī Dramaturgu teātrī Rīgā, Krišjāņa Barona ielā 130/12.

Lugas “3 eiro cigaretēm” iestudējums Dramaturgu teātrī

Lugas “3 eiro cigaretēm” iestudējums Dramaturgu teātrī

Foto: Andrejs Saldavs

Augustā Dramaturgu teātra režisors un dramaturgs Andrejs Saldavs uzsācis savas jaunākās, šā gada jūlijā sarakstītās lugas „3 eiro cigaretēm” iestudējumu. Lugas žanrs ir drāma. Kad kāda maza iestādījuma darbinieci apciemo meita, mazmeita un vēl arī kāds nepazīstams jaunietis, ikdienas rutīna tiek salauzta. Tas ir kā domino efekts cilvēku dzīvēs. Luga stāsta par to, kā viens notikums iespaido citus.

„Dzīvē mums visiem ir savas vēlmes un vajadzības, savi nākotnes plāni, taču tos parasti ietekmē vai radikāli maina citi cilvēki. Un iznākums nekad nav paredzams. Labākajā gadījumā vienmēr kabatā būs trīs eiro cigaretēm,” par savu jaunāko darbu saka A.Saldavs.

Lomas šajā izrādē veidos aktieri Aija Kuzmane, Baiba Jegorova, Elīna Skrastiņa, Eva Jansone, Iveta Kaminska, Edvards Rutkis, Ilmārs Lācis-Ziemelis un Kalvis Logins. Izrāde iestudēta ar tiem jauniešiem, kas pusgada laikā apguva Andreja Saldava aktiermeistarības kursu, un šī ir viņu iespēja praktiski pielietot un pārbaudīt jauniegūtās zināšanas. Iestudējuma pirmizrāde gaidāma šā gada izskaņā.

Dramaturgu teātris šobrīd ir vienīgais teātris Latvijā, kur tiek iestudētas tikai un vienīgi mūsdienu latviešu autoru jaunākās lugas. Teātris atrodas Rīgā, Kr. Barona ielā 130/12. Vairāk informācijas par teātri skatīt šeit: www.dramaturguteatris.lv

Šobrīd teātrī turpinās iesāktais aktiermeistarības, personības pilnveidošanas un izrāžu iestudēšanas darbs, taču skatītājiem izrādes Rīgā būs pieejamas tikai pēc telpu rekonstrukcijas. Tos bijušos teātra dalībniekus, citus teātra mākslas cienītājus un interesentus, kuri var un vēlas jebkādā veidā atbalstīt teātra pārbūves un labiekārtošanas projektu, lūdzam sazināties ar teātri, rakstot vēstules uz e-pasta adresi: dramaturgu.teatris@gmail.com, lai vienotos par abpusēji izdevīgu sadarbību. Visi, vairāk nekā 200 teātra pašreizējie dalībnieki izsaka cerību, ka vienīgajam teātrim, kas nopietni rūpējas par latviešu dramaturģijas nākotni, atradīsies pietiekami daudz atbalstītāju, lai tas varētu veiksmīgi īstenot šo projektu.